Problema PC (scuze de post,dar am nevoie de ajutor), PC

« Older   Newer »
  Share  
silviu123
view post Posted on 2/1/2014, 17:01




Salut si la multi ani tuturor,scuze pentru ca am postat in felul asta dar sunt "disperat" am niste probleme cu pc-ul si nu stiu la cine sa ma apelez.Poate din fericire se gaseste unul pe forum sa se priceapa la pc-uri mai bine ca mine.Sa trec direc la problema, ingheata PC-ul, un mod de freeze sau ceva de genul.Ca de exemplu intru in ets2 dau continuare la salvare se incarca imi da crash.Intru din nou ajung la meniul jocului, 5-10 minute ma jok linistit dupa care apare baraitul enervant in boxe, tastatura/volanul/mausul nu raspunde, camionul mai face 2-3 in fata si se blocheaza de tot.Singurul mod este restartul.Configuratia pc-ului este Placa de baza asus m2v-mx se socket am2, procesor amd athlon 4400+ x2 2.300mhz, RAM 3gb ddr2,placa video nvidia gt520 de 2gb hdd seagate 250gb 16mb buffer 7200 rpm, sursa cooler master de 460W, este noua am dat 230lei pe ea, placa video are 1 an jumatate, hardul 3 luni de zile de 3 ori am reinstalat win7.Inca odata imi pare rau ca am postat asa dar nu stiu ce sa mai fac toate raspunsurile pe internet sunt cam la fel, sunt confuz sursa nu am probleme, placa video nici atata, am scanat hdd l-am formatat cu hirens'.Va rog mult care stie sau o idee, un sfat, vreau sa aud: (Bai baete desfaci pc il cureti de praf, care al meu nu are nici un fir de praf, reinstalez win7 8.1, linux win95 etc.)Nu vreau sa aud ca nu stiu sau cauta pe google, cred ca nu cer prea mult, bn ca eu sunt cel cu probleme si am si pretentii dar credeti-ma ca m-am saturat de astfel de raspunsuri.Cu totii simt ca nu suntem de ieri pe pc, eu cred ca pe forumul asta nu sunt numai pusti de 18-19 ani.Imi cer scuze inca odata.:(
 
Top
Marianz
view post Posted on 2/1/2014, 19:56




Incearca sa testezi placutele de ram, mai exact testand cate una pe rand, atentie mare si la driverele de la placa video, nu toate sunt OK. Revino cu-n post si zi-mi daca ai rezolvat ceva. Salut!
 
Top
silviu123
view post Posted on 2/1/2014, 21:01




Am descarcat "SARDU Boot" am facut un memtestx86 am testat pe rand placutele din boot.....nici o erroare, driverele la placa video sunt luate de pe site-ul oficial de la nvidia, nu stiu daca e cu probleme...am instalat si cu driver genius.Fara rezultat, si din cate stiu eu daca e de la memoria ram trebuie sa imi de-a bluescreen, daca imi ingheata pur si simplu nu stiu, de asta am si postat aici.Ce parere ai de windwos 8.1 cum merge euro truck 2, chiar si alte jocuri....compatibilitate stabilitate,eu nu stiu ce sa mai cred.
 
Top
Marianz
view post Posted on 2/1/2014, 21:57




Ok, dai un restart la bios si incearca manual sa verifici ramu pentru ca nu mereu iti va arata daca sunt sau nu erori cu anumite programe si nu mereu iti va da bluescreen ramu, pentru placa video iti recomand versiunea de driver 314.22, este un pic mai vechi dar este cel mai stabil. Windows 8.1 este ok, se misca super repede, mai are el mici conflicte cu anumite programe si jocuri dar merge. Ets2 merge bine pe el si restu jocurilor la fel. Mai testeaza si hardul de bad-uri si daca nici dupa toate astea nu rezolvi problema, incearca o alta sursa pentru orice eventualitate sau cablu de alimentare. Trebuie sa elimini pe rand fiecare factor pentru ca sunt zeci de moduri in care una din componentele tale iti poate face figuri si te poate induce in eroare si nu-ti vei da seama din ce motiv sau din ce cauza se intampla toate astea. Revino cu-n replay si vedem apoi daca n-ai rezolvat ce mai putem face.
 
Top
3 replies since 2/1/2014, 17:01   165 views
  Share